Diss Nedir?

Günümüzde çoğu rapper bazen haklı olarak bazen kıskançlıktan bazen de ismini duyurabilmek için
tanınmış MC'lere diss yapmakta ya da yaptığı şeyin diss olduğunu sanmaktadır. Peki dissin asıl
anlamı nedir?

Diss, bir MC ya da grubun başka bir MC ya da gruba yaptığı eleştiri dolu RAP'tir.Bu eleştiriler
içinde öfke ile beraber alaycı bir atışmayı saklasa da doğru yapılan ve doğruluk payı olan diss'ler
diss respect konumunda RAP'leri oluşturur.Diss, içinde küfür barındırdığı gibi Diss'te anlatılanlar
çoğunlukla MC'lerin hayal gücü ile bir senaryoda birleşir.Diss'te anlatılan tehdit,öfke,eleştiri ve
dokundurmalar gerçek hayata taşınmaz ve taşınmamalıdır.Yoksa Diss anlamını yitirir.Diss'in diğer bir
anlamını da mikrofon başında kavga/tartışma olarak nitelendirebiliriz.Zekice yapılan okuyuş tarzları
ve kelime oyunları,doğrudan atışma yerine,içine mizah katılarak RAP'in bir vazgeçilmezi haline

gelir.Diss yerine Türkçe'si olarak çok yakın bir anlamdaki yermek manasındaki hiciv'i kullanıyoruz.

(Ç)alıntı

Bundan Sonrası Benim Düşüncelerim:

Bence Bizim Bildiğimiz gibi dissin çok zararı vardır.

Ama biz bu dissleri dinlemekten hoşlanıyoruz(hepimiz deil tabi)
+Paylasmaktada

ama bu dissler olmasaydı rap dünyası daha çok gelişebilirdi

örneğin adını duyurmuş olan sagopa kajmer

ona diss yazanlar (tanımı okuyun zaten diss sebepleri yazıyor)var. ancak o ona diss yazanların çoğunu tanımıyor

bizde çoğu kişi diss yazınca artiz olduk zannediyorlar

dissler olmasaydı rap dünyası içinde türkiyenin adı tavana vurabilirdi

çünkü çok çeşit rap tarzlarımız var mesela

ceza - hızı

sagopa ise sözlerine yüklediği anlamlarla meşhurdur daha bilmediğimiz birçok rapçi var

eğer sagopa disslere karşı diss yazsaydı etraf çok karışırdı

çoğu kişi 'hah mahkemeye vermiş cvp bile yazamıyo' desede bence mahkemeye vermekle en iyisini yapıyor.diğerleri akıllanmıs oluyor

mesela

ceza kıraç'a yaptığı dissten dolayı özürdiledi.tabi kırac mahkemeye verince.

ne kadar bunları bilsekte diss paylaşmaktan çekinmiyoruz.
benden bu kadar yoruldum yazmaktan :starving:

Diss saygı göstermek ve laf etmek dir mesela pit10 un şehinşah a , sansar ın pit10 a , beta nın saian a gibi birçok örnek vardır ama diss olmasa bi yandan rapin zevki kalmazdı :dance: :mrgreen:

Gerçek diss istiyorsanız

Kaos & Morfin - Çirkin Ördek Yavrusu
No.1 & Morfin - Eteğini Kaldıran Bassline
Kuvvetmira - Disstortion EP

bu 3lüyü dinleyin, susun. Bana ceza'yıda dissci olarak göstermeyin, sakın :wink1:

Merak etmeyin,server abiyle istanbulda teke tek görüşmüş birisiyim. Underground nedir, nasıldır bilirim.

Sagonun deyişiyle , "ben rapi buraya kadar getirdim, sizler artık taşıyacaksınız" :wink1:

Evet haklısın 2söz yazıp bir imkan buluyor işi gücü yok sagopa gibi ustalara diss atmaya çalışıyorlar ama sağlam biri olsa tanınmış vs o zaman zevkli ve anlamlı oluyor.. 8) :thumbsup:

aLper#24 demiş ki:
Merak etmeyin,server abiyle istanbulda teke tek görüşmüş birisiyim. Underground nedir, nasıldır bilirim.

Sagonun deyişiyle , "ben rapi buraya kadar getirdim, sizler artık taşıyacaksınız" :wink1:
Alper,bunu yazan senmisin?

Sagopa Kajmer'deki kapasite olsa bende elbet yazar, sustururdum fakat işte krallığını gösterip tınlamıyor. Kabul ediyorum o adamdaki kapasite bende olucak gömerim hiphoplifeyi. :coffee:

TheRage demiş ki:
aLper#24 demiş ki:

Alper,bunu yazan senmisin?
evet?

Fre3sTyLe demiş ki:
Underground'taki cevherleri biliyorsun ve hala tarikatçı Sago'dan bahsediyorsun ilginç ^^
Tarikatcı, Satanist, Allah'a inanmayan v.s v.s bunlar beni ilgilendirmeyen şeylerdir. O adamın özel hayatını değil ben müziği dinliyorum. Müziği iyi mi? İyi. Gereksiz gürültüye gerek yok

O adam bize sadece müziğini sunuyor. :thumbsup:

Fre3sTyLe demiş ki:
Underground'taki cevherleri biliyorsun ve hala tarikatçı Sago'dan bahsediyorsun ilginç ^^
+1
Katılıyorum.+Sagopa çok çabuk unuttu underground günlerini.İlk çıktığı grupları,eski şarkılarını biliriz nasıl olduğunu ne küfürler olduğunu.Şimdi ise gelip dedikleri ile zıtlaşıyor.Bakınız Sagopa Kajmer'in yaptığı rap bildiğimiz anlamdaki ''Rap'' değildir.Araştırıp birazda kulak verirseniz anlarsınız..

Şimdi burda mantık yürütmek gerek. Benim ilk yaptığım imzamla şimdik yaptığım imza arasında büyük bi fark var demi? Var.

Sagopa'da öyleydi. Rapin savaş değil barış olduğunu göstermek için herşeyi yaptı fakat bazı kişiler bunun aksini söyledi. Ben demiyorum ki Pit10 kötü , Sansar kötü. Onların alayı kral adam fakat Türkçe rap'i en kaliteli seviyeye taşıyan Sagopa ve Kuvvetmira'dır. Yani eski kuvvetmiradır..

Sagopa rap dinleyenlerin sayısını arttırdı , Pit10, No.1 , ve diğer niggalarda buna devam ediyor :P

Bana küfreder gözlerin , dudakların yardım yalvarı
aLper#24 demiş ki:
Fre3sTyLe demiş ki:
Tarikatcı, Satanist, Allah'a inanmayan v.s v.s bunlar beni ilgilendirmeyen şeylerdir. O adamın özel hayatını değil ben müziği dinliyorum. Müziği iyi mi? İyi. Gereksiz gürültüye gerek yok

O adam bize sadece müziğini sunuyor. :thumbsup:
:lol: Sorunda o hacı Sago eski sago değil.

Sago 3 seneden beri dinliyorum ve gerek tarzında gerekse sözlerinde müthiş bir gerileme var.

Ps: Bundan 1 yıl önce imza/avatarım bile Sagoydu ama artık rap yapamıyor maalesef.

Canlı performansı zaten tam bir fiyasko.

aLper#24 demiş ki:
Şimdi burda mantık yürütmek gerek. Benim ilk yaptığım imzamla şimdik yaptığım imza arasında büyük bi fark var demi? Var.

Sagopa'da öyleydi. Rapin savaş değil barış olduğunu göstermek için herşeyi yaptı fakat bazı kişiler bunun aksini söyledi. Ben demiyorum ki Pit10 kötü , Sansar kötü. Onların alayı kral adam fakat Türkçe rap'i en kaliteli seviyeye taşıyan Sagopa ve Kuvvetmira'dır. Yani eski kuvvetmiradır..

Sagopa rap dinleyenlerin sayısını arttırdı , Pit10, No.1 , ve diğer niggalarda buna devam ediyor :P
Nigga dediğin kişiler 70-80lerin Ghettosunda çıkardılar bu müziği çete savaşlarını sözlere dökerek.Dünyaya bunu yayan onlardır kimi önderleri sayesinde.Bugünki niggaların hepsi süper demiyorum aralarından seçeceksin kimilerini.
Mantık yürütelim,Sagopa eskiden yaptığı şeyleri şuan yapanların üzerinden onlara karşılık olarak fiyatını yükseltmek için diss atıyordu.Bir insan 7sinde neyse 70indede odur diye bir söz var.
Ama eğer Sagopanın kişiliğinde gerçekten böyle bir değişme varsa kişiliğini oturtamadığının kanıtır.FreE'ninde dediği gibi bu aralar beatleri ile sözleri ritimleri nakaratları ayrı telden çalıyor :roll:

Ps:Rap FTW :headbang:

Yukarı Alt