Merhaba arkadaşlar, bu gönderide uzun süredir bu sitede ve SRO serverlarında aktif olan bir kişinin aslında bir hırsız olduğunu anlatıp kanıtlayacağım. Eğer aşağıda anlatacaklarımı okumak istemezseniz, sayfanın en altına bir özet koyuyorum.

Öncelikle ben kimim? Celeus ilk açıldığında oyuna başlayan ve o zamandan beri sadece bir karakterle bu oyunu oynayan birisiyim. Bazen girip stallarda dolaşıyorum, bazen elle kasıyorum, bazen ise 1-2 ay oyuna girmediğim oluyor; karakter sürekli olarak botta duruyor. Güncel oynayan toplulukların sürekli olarak birbiriyle kavga edip küfürleşmesinden dolayı şimdiye kadar tekil şahıslar haricinde hiçbir toplulukla iletişimim olmadı. Ama Celeus'un açılmasıyla birlikte açtığım karakteri ne sattım, ne de uzun bir ara verdim; en baştan beri bu serverdayım. Bilmeyenler için Celeus, Brontes serverının birleştirildiği eski serverlardan birisi. Tam tarihini hatırlamıyorum ama sanırım 2019-2020 yılları civarında açılmıştı. Hikayemizin kahramanının geçmişi Celeus/Hemera'ya dayanıyor ve halen aktif olarak hırsızlığına devam ediyor. Bu kişi sitede AlbertHein nickine sahip, Brontes'te ise Misfits guildinden Wh0_CaReS karakterini oynayan kişi. Son zamanlarda kullandığı diğer hesap ise BumChum.

Eski oyuncular gri kurtları hatırlayacaktır. Bu kurtlar, elle gold toplayarak 2005-2010 dönemlerinde envanterde 1m gördüğümüzde aldığımız ilk itemdi. Ancak şu an bu kurtlar oyundan kalktı ve alınamıyor. Sadece eski hesaplara sahip olan insanlarda bulunan bir item haline geldi. Celeus zamanı da serverda sadece 2-3 tane olan bu iteme biçilen fiyatlar, goldun 2-3$ olduğu dönemlerde 20-30-40b civarlarındaydı (50-100$). Aynı şekilde GDF dediğimiz Gold Dragon Flag de eski eventlerden çıkan ve artık ulaşmak için Magic Pop oynamanız gereken bir item. Şu an ise bu itemler bu eleman Celeus'a geldiğinden beri o kadar yaygın ki gri kurdu 500m-1b (1-2$) gibi fiyatlara, GDF’leri ise 1-2b gibi fiyatlara bulabiliyorsunuz. Stallar gri kurt ve GDF dolu. Özellikle de hikayemizin kahramanının stallı. Brontes'te stall dolaşanlar beni onaylayacaktır. Bu adamın stalları, eğer satacak daha iyi bir itemi yoksa her zaman dolu gri kurt ve GDF olur. Bu arkadaş, sürekli olarak global chatlerinde nadir olan gri kurdu ve Magic Pop’tan çıkan bir itemi sadece 1-2 Magic Pop kartı fiyatına sınırsız bir şekilde satması başlarda çok dikkatimi çekti. Bu şüpheli bir davranıştı; ancak elimde bir kanıt yoktu, o yüzden kimseyi suçlamak istemedim. Sorduğumda, arkadaşlarının karakterlerinden aldığını söylüyordu. Bu arkadaşlar o kadar hayırlı arkadaşlarmış ki, zamanında o kadar çok gri kurt almışlar ki, bütün server şu an gri kurt sahibi. Aşağıdaki globalden göreceğiniz gibi stoklar asla tükenmiyor.

grey_wolf.jpg

Diğer dikkatimi çeken şey ise bu arkadaşın sattığı karakterler. Girip ilanlarına bakarsanız, sattığı karakterler:

• 90-120 seviye arası
  • Nadir, takaslanamayan avatarlarla sahip (eskiden olup artık alınamayan avatar kostümleri)
  • GDF ve 5/5 bayraklara sahip
  • Skill ve/veya stat verilmemiş karakterler
Birkaç örneğe bakalım:

char1.jpg

Skilleri verilmemiş bir karakter, 111. seviye, 5/5 takaslanamayan eski bayraklardan ve 2010 Halloween kostümüne (nadir) sahip. Helal olsun, skill açmadan kasma challenge'ı yapılmış. Bir diğer dikkat çeken ise takaslanamayan maymun. Yine eskilerden kalma bir item.

Başka bir örnek:

char2.jpg

Bu karakter çok ilginç, hem skill vermemiş hem de stat. Ayrıca arkadaş, 2010 zamanlarında etkinliklerden dağıtılan takaslanamayan cadı kostümüne sahip. Etkinlikten olduğunu nasıl anlıyoruz? Kendinize şu soruyu sorabilirsiniz: "Benim hesabımda hali hazırda male (erkek) dress olsaydı, yeni bir karakteri female (kadın) açıp aynı kıyafeti bir de female olarak alır mıydım?" Bu arkadaş bunu yapmadıysa, bu kıyafetler etkinliktendir.

Arkadaş, satışlarda şüpheyle sorulan sorulara çok yüzsüz bir şekilde yaratıcı cevaplar verdiği için, son bir örnek daha:

char3.jpg

Degree'si olmayan bir elixir en son ne zaman gördüm bilmiyorum, ama bu arkadaşta 9 tane mevcut. Almak isteyen ulaşabilir. Ancak artık olmayan ayı ve kıyafetleri alamazsınız çünkü bunlar takaslanamıyor.

Örneklerin sonu yok. Siteyi aktif kullanan herkes olayı anlamıştır. Bu post atıldıktan sonra kendisi muhtemelen bütün ilanlarını silecektir; ancak bu postu yeni görenler için: bu arkadaşta karakter stoğu sınırsız. Karakterleri 10'ar 10'ar satıyor. Nadir ve artık oyunda olmayan itemleri görmek isteyenler, postlarında dolaşabilir. Karakterlerin çoğu skill ve stat verilmemiş, nadir avatarlara ve takaslanamayan dresslere sahip karakterler. Bu konuda emin değilim ama bunun sebebi eski karakterlerin yeni serverlarını istedikleri gibi seçmesi olabilir. Eskiden skill sistemi farklı olduğu için Joymax, eski karakterlerin skillerini sıfırlayıp, SP'leri iade edip "Al, istediğin gibi harca" diyor. Yani al-sat yaptığı karakterlerden daha çok bu tarz eski karakterleri satıyor.

Şimdi buraya kadar her şey çok şüpheli ancak ortada bir kanıt yok. Dün akşam bu açgözlü arkadaş tam bu noktada şüphelerimizi giderdi ve kendini ifşa etti. Benim kafamdaki bütün soru işaretlerini de giderdi. Bakalım globalde ne demiş:

bumchum.jpg

Kendini son 3 globalde ifşa ediyor. Rezalet bir İngilizce ama İngilizce bilmeyenler için çevirelim: "Mailini unuttuğunuz, maili silinen ve mailine giremediğiniz hesapları kurtarırım. Ayrıca 2008-2012 arasında oynadığınız karakterlerinizi, eğer ID’sini biliyorsanız, kurtarırım. Hatıra niteliğinde olan ilk karakterinize ulaşmak istiyorsanız benimle iletişime geçin."

AlbertHein isimli arkadaş, 2012’ye kadar oynadığınız ve sadece ID’sini hatırladığınız karakterleri bulup sizin için kurtaracakmış. Neden 2012 ve neden sadece ID? Çünkü 2012 senesinde iSRO'da hesapların kaydedildiği veri bankası sızdırıldı. Yabancı forumlarda bunlarla alakalı o zamanlara ait birçok tartışma ve bilgi mevcut. Bu arkadaşa ID verdiğinizde, sızdırılan veri bankasında sizin hesabınıza ait şifre vs. bilgilerini bulabiliyor. Tabii o karakteri şimdiye kadar çoktan soyup GDF, kurt gibi itemlerini satmadıysa. Hatta direkt karakteri bu sitede aramızdan birine satmadıysa bunu yapıyor. Joymax’in sitesine eklenen ID değiştirme özelliği de bunu destekliyor. Eğer değiştirirseniz, bunun gibi hırsızlar sizin hesabınızı bulamaz.

Peki özet olarak ben ne anlatıyorum ve nereye varmak istiyorum?

Sitedeki AlbertHein nickine sahip, Brontes'te ise Misfits guildinden Wh0_CaReS karakterini oynayan kişi bir hırsızdır. Size sattığı itemler ve karakterler, Joymax'in 2012 yılındaki veri sızıntısı sonucu bazı kişilerin eline geçmiş veri bankasından elde edilen eski karakterlerdir. Bu karakterler, bir zamanlar oyuncuların emek harcayıp, belki de kişisel harçlıklarıyla geliştirdikleri ve bağlandıkları karakterlerdi. Bu hırsız, sızıntıdan elde ettiği bilgilerle bu karakterlere teker teker girip, içindeki değerli eşyaları çalıyor. İnsanların yıllarca uğraşıp kazandığı GDF, kurt gibi nadir itemleri satıyor ve soyacak bir şeyi olmayan ama kullanılmayan eski karakterleri size bizzat pazarlıyor. Zamanında özenle inşa ettiğiniz bu karakterlerin böyle hırsızlar tarafından yağmalanması, oyunun topluluğunu sarsan en büyük sorunlardan biridir. Birçok oyuncu bu tür dolandırıcılıklar yüzünden oyuna küstü. AlbertHein bu hırsızlardan biridir, karakter soyan bir dolandırıcıdır.

Kanıtlar ortada: Yukarıda anlattığım detaylar ve bu kişinin söyledikleri, niyetini ortaya koyuyor. Muhtemelen sahte hesaplar açarak kendini savunmaya çalışacaktır, ama hepimiz bu tür hırsızlıkların topluluğumuzu nasıl zayıflattığını biliyoruz. Herkes kendi kararını vermekte özgür, değil mi Özgür? Ama unutmayın, bu hırsızdan karakter ya da item alırsanız, çalıntı bir mala ortak oluyorsunuz.

Eğer bu hırsızdan çoktan karakter aldıysanız, umarım gerçek sahipleri karakterlerini geri almaz. Çünkü çalıntı malı alan birinin o mal üzerinde yasal ya da etik bir hakkı yoktur. Çalıntı mala itibar etmeyin, adil ve temiz bir topluluk oluşturmanın bir parçası olun.

Joymax hesabı olan herkese tavsiyem, joymax.com sitesine girip karakterinizin ID'sini değiştirmenizdir. Bu kişi, sizin karakter bilgilerinizin de peşinde olabilir. Hatta belki hesabınıza girip soymayı denemiş, ancak siz aktif olarak sürekli oyunda ve sırada olduğunuz için şans eseri kurtulmuş olabilirsiniz.

Silkroad topluluğu, bu tür hırsızlar yüzünden çok yıprandı. Umarım daha fazla bu tür hırsız parazitleri aramızda görmeyiz. Extraloob yönetiminin de bu konuda gerekeni yapacağından eminim. İyi forumlar.

Ekler

1)
AlbertHein, Wh0_CaReS ve BumChum hesaplarının aynı kişiye ait olduğuna dair kanıt niteliğinde: Globalde, sitede ve stallarında sıkça bahsi geçen 16D Rare Shield. Bu nadir item, her üç hesapta da aynı şekilde listelenmiş ve satışa konulmuş durumda. Üç farklı isim altında aynı nadir itemi sürekli olarak satışa çıkarması sadece bir tesadüf olamayacak kadar dikkat çekici bir durum.

stall2.jpg

Server
Ephesus
Takımı
Galatasaray
Öncelikle konu içeriğinde benden bahsettiğin için söz hakkımı kullanıyorum ;

Asıl kendi hesabından yazmayı göze alamadığın için belli ki yeni kullanıcı adı alarak post açmışsın. Kendini gizlemeye çalışmanda ayrı bir ironi tabiki ama neyse. Yinede sana cevap vereceğim

Öncelikle senin yarana nerde bastığımı söyleyeyim,
Dün bana yazdın benden char istedin. Fakat fiyatı fazla buldun yada dalga geçecek birini aradın ve bana fiyatla dalga geçerek mesaj attın. Oyundaki en sevmediğim tip ölücü tip. Fiyatı belli olan malzemeye chara ölü fiyat veren insandan nefret ederim tıpkı senden ettiğim gibi.
Belli ki çok zoruna gitmiş ki beni hırsız ilan etmişsin.
Ama bak mala anlatır gibi anlatıyorum iyi dinle ;

Öncelikle çalmış olduğum tek bir karakter dahi yok, bilgim yeteneğim ve sende olmayan kabiliyetlerim ile keşfetmiş olduğum yöntemler ile GOLD DRAGON FLAG , Grey Wolf bulabiliyorum. Kıskanmana gerek yok. Dilediğin zaman yazabilirsin istediğin kadar alabilirsin güzel kardeşim benim.
Yine aynı şekilde sende olmayan yetenek ve kabiliyet ile dostlarım, çevrem , ve eski playerlerden topladığım karakterleri burda satışa sunuyorum. Ve Evet dediğin gibi siteyi aktif bir şekilde kullanıyorum ve ayda senin hayal edemeyeceğin kadar karakter satımı yapıyorum.
Evet stok sorunum asla yok olmadıda. Çünkü sende olmayan çevre bende var.
Bu kadar ardının yanmasına gerek yoktu, sana üzüldüm açıkçası.

Eğer elinde çaldığım bir tane karaktere dair kanıtın varsa, tekrardan seninle bire bir konuşmayı veya burda konu açmanı beklerim. Yoksa burda yapacağın safsatalar sadece seni mal durumuna düşürür. Üzülüyorum senin adına.

Server
Ephesus
Takımı
Galatasaray
Beni övdüğün için tekrardan teşekkürler, beni bilen biliyor.

Cehaletlerinede açıklık getirmiş olayım güzel kardeşim canım kardeşim benim.

Deggresi olmayan elixirlerden yaklaşık 2-3 char dolusu mevcut. Lazımsa bana ulaşabilirsin. Ayrıca low level tradeable itemlerde mevcut sox olarak moon sun vs.
Deggresi olmayan elixirler, hali hazırda güncel şuan Capture The Flag eventine gidip Ticket kasarsan ve So-Ok'tan kırdırırsan alabilirsin. En son ne zaman gördün bir daha söylesene :D:DD:DD

Server
Ephesus
Takımı
Galatasaray
Site üzerinden 100'lerce kişiye karakter sattım, 1 tanesinde bile en ufak problem dahi yaşamadım. Charlar çalıntıdır diye ortaya atlayan senden başka mal dahi olmadı. Kendi kafandan kurguladığın senaryo ile beni burda hırsız ilan edemezsin.

Konuda somut tek bir delil dahi yok. A yada B serverine girip benim charlarımın adını alıp global atarak kendi kendine benim üzerimden yanan acını dindirmeye çalışıyorsun ama yemezler. Charı çalınan, charı elinden alınan tek bir kişi dahi kesinlikle bulamazsın benim tarafımdan. Aksine elimden geldiği kadar herkese yardım eder herkesin yardımına koşarım. Ama işte karakter meselesi. Akademi kasıyorum diye en azından senin gibi milleti dolandırmıyorum. Bunuda burda lanse etmiyorum kardeşim. Oldumu güzel kardeşim.

Server
Ephesus
Takımı
Galatasaray
Hiçbir ilanımıda silmiyorum. Reklamın iyisi kötüsü olmaz.

Satılık karakter mevcuttur arkadaşlar. Konu sahibinede bir karakter hediye edeceğim seç beğen al :D

Silkroad üzerinden hiç karakter almadım, satmadım. Tek bir karakterim var ve onunla oynuyorum. Seninle tek iletişimim yukarıda bahsettiğim eski tarihlere dayanıyor. Stalların gri kurt doluyken “Bu kadar eşyayı nereden buldun?” dediğimde arkadaşlardan demiştin. Bu kadar şeyi belgeli olarak anlatan birisi için "Benden karakter almak istedi, alamayınca beni karaladı" gibi safsatalar söylemen komik. Çalıntı mala ilgi duysaydım, bu postu ve yukarıdakileri yazmazdım. Seninle fazla muhatap olmama gerek yok. Bildiğin ve gizlediğin yeteneklerini yukarıda açıkladım. Daha kendi anadilinde yazım kurallarını bilmeyen, bütün gün 1-2b’lik itemler satmak için oyunda dolanan birisinin "Yeteneklerim var, bilgilerim var" demesi gülünç. Söylediğin şeylerin çoğu, benim söylediklerimi destekler nitelikte. Bu karakterlerin ve itemlerin kaynağı, çalınan ve soyulan hesaplardan geliyor. Dediğim gibi, herkesin kararı kendine. Kendini haklı çıkarmak için "Benden karakter alacaktı, parası yetmedi, akademi kasacağım deyip insanları dolandırıyor" gibi yalanlar söylemene gerek yok. İsteyen istediğine inanabilir. Sattığın eski karakterler ve itemler çalıntıdır. İnsanlarla tabii ki sorunsuz alışveriş yapacaksın, nasıl olsa bedavaya çaldığın eşyaları ve itemleri para karşılığı satıyorsun. Kaynağın sınırsızken sorunsuz ticaret yapmak marifet değil sanki.

Son düzenleme:
Takımı
Fenerbahce
ben bu arkadaşı yıllardır tanıyorum hiçbir dolandırıcılığını vs bi hareketini görmedim. Beni Asıl etkileyen şey senin damarına nasıl bastıysa artık bu kadar uzun birşey yazma gereği duymuşsun.

Ayrıca @AlbertHein güvenilirdir..

Server
Ephesus
Takımı
Galatasaray
Silkroad üzerinden hiç karakter almadım, satmadım. Tek bir karakterim var ve onunla oynuyorum. Seninle tek iletişimim yukarıda bahsettiğim eski tarihlere dayanıyor. Stalların gri kurt doluyken “Bu kadar eşyayı nereden buldun?” dediğimde arkadaşlardan demiştin. Bu kadar şeyi belgeli olarak anlatan birisi için "Benden karakter almak istedi, alamayınca beni karaladı" şeklinde yalanlar söylemen ilginç. Seninle fazla muhatap olmama gerek yok. Bildiğin ve gizlediğin yeteneklerini yukarıda açıkladım. Daha kendi anadilinde yazım kurallarını bilmeyen, bütün gün 1-2b’lik itemler satmak için oyunda dolanan birisinin "Yeteneklerim var, bilgilerim var" demesi gülünç. Söylediğin şeylerin çoğu, benim söylediklerimi destekler nitelikte. Bu karakterlerin ve itemlerin kaynağı, çalınan ve soyulan hesaplardan geliyor. Dediğim gibi, herkesin kararı kendine. Kendini haklı çıkarmak için "Benden karakter alacaktı, parası yetmedi, akademi kasacağım deyip insanları dolandırıyor" gibi yalanlar söylemene gerek yok. İsteyen istediğine inanabilir. Sattığın karakterler çalıntıdır. İnsanlarla tabii ki sorunsuz alışveriş yapacaksın, nasıl olsa bedavaya çaldığın eşyaları ve itemleri para karşılığı satıyorsun. Kaynağın sınırsızken sorunsuz ticaret yapmak marifet değil sanki.

Öncelikle senden beklediğim kanıtlar şunlardır ;

1- Karakteri çalındığına dair herhangi bir kişi, birisi veyahut çalıntı karaktere dair herhangi bir bilgi, ekran görüntüsü veya kanıt delil.
2- İtemleri istediğim yerden alabilirim belki gold ile aldım belki kendi charlarıma ait itemler. Itemlerin çalınan karakterlerden toplandığına dair kanıt.
3- Elimde eski sızdırılan dosyalardan olduğunu bahsediyorsun, bu dosyaları gördüysen ve bu dosyalara ulaşabildiysen belkide asıl hırsız sensindir. Bende bu dosyaların olduğunu nerden biliyorsun ve buna dair kanıtın nedir ?
4- Konuda eski elixirlerin, eski itemlerin sadece çalınan karakterlerde olduğunu belirtmişsin. O zaman eski itemleri olan herkes hırsız ? Buna dair kanıtta istiyorum.
5 - Karakterlerin şifrelerinin değiştiği, herhangi bir şekilde bir işlem yapıldığına dair bir kanıtın var mı ? Varsa ekran görüntüsü ile buraya atabilirmisin?
6 - Sattığım tüm karakterlerin NİCKLERİ dahil olmak üzere bütün bilgileri açık bir şekilde paylaşılmaktadır. Neden bunca zamandır tek bir kişi dahil konu altına bu benim charım yazmamıştır ? Çünkü charların tamamı bana aittir. Aksini kanıtlayacak kanıtların varsa ekle.

Tüm yukarda sorduğum soruların hepsine kanıtlı bir şekilde cevap vermezsen, sadece karalamadan ibaret olduğu belli olan bu konuyu gerekirse yargı merciilerine taşımaktan asla çekinmem.

Takımı
Besiktas
Arkadaş bayağı içerlemiş ya, ispat falan demişsin dostum da 1 günlük hesapla sadece ithamda bulunuyor gibisin. :think:

2012 hack olayları, eskiden oynayanlar tarafından bilinen bir konu. Bu oyunun şu anki durumunun tek sebebi, hatta belki de en büyük sebebi bu olaylar. Yabancı sitelerde bununla ilgili çok fazla gönderi mevcut. 5 dakikalık bir arama sonucu karşıma çıkanların bazılarını aşağıya bırakıyorum:

İddialara senin verdiğin gibi cevap verilmez. Tatmin edici cevaplar ve kanıtlar sunduğun takdirde bu gönderiyi zaten kendim silerim. Özellikle, sadece ID kullanarak bir hesabı kurtarma "süper gücünü" merak ediyorum. Bunun dışında, istediğin hukuki yola başvurabilirsin. Forum kurallarını bile okumamış bir insanın böyle şeyler söylemesi gülünç. Hukuki süreç başlatman beni memnun eder. Bu konuyla ilgili sorunu olan veya bundan korkacak en son insanlardan biriyim, bundan emin olabilirsin. Bu süreç sırasında bilerek veya bilmeyerek işlediğin suçları da düşünerek bu konuyu bir kez daha değerlendir.

Server
Ephesus
Takımı
Galatasaray
Arkadaş bayağı içerlemiş ya, ispat falan demişsin dostum da 1 günlük hesapla sadece ithamda bulunuyor gibisin. :think:

Arkadaş hemde nasıl dolmuş, diyorum ya. Hepsi sadece şurdan çıktı satmak istediğim charın fiyatı kendine uygun gelmedi , bende uslubunca arkadaşa ölücülere char satmıyorum dedim :D Taa 3-4 sene öncesinden berisinden bayağı dolmuş arkadaş.
Yahu kıskanma gördüm, haset gördümde böyle yanma görmedim arkadaş :D

Doğru bir noktaya parmak bastın, teşekkür ederim. Mesajımda "ispat" kelimesi bir kere bile geçmiyor zaten. Bunlar benim iddialarım ve ithamlarım. Her mesajımda dediğim gibi, herkes kendi kararını vermekte özgür. Hesabın kaç günlük olmasının önemini de merak ettim. Eski olunca koşulsuz şartsız doğru mu oluyor söylenenler? Veya yeni hesapların her söylediği yanlış mı oluyor? Çok komik argümanlarla cevap veriyorsunuz.

Takımı
Besiktas
Doğru bir noktaya parmak bastın, teşekkür ederim. Mesajımda "ispat" kelimesi bir kere bile geçmiyor zaten. Bunlar benim iddialarım ve ithamlarım. Her mesajımda dediğim gibi, herkes kendi kararını vermekte özgür. Hesabın kaç günlük olmasının önemini de merak ettim. Eski olunca koşulsuz şartsız doğru mu oluyor söylenenler? Veya yeni hesapların her söylediği yanlış mı oluyor? Çok komik argümanlarla cevap veriyorsunuz.
Başlık "hırsızlığın ifşası" fakat hırsızlığı ispat etmeye çalışmadığını söylüyorsun. Ya ifşanın kelime anlamını bilmiyorsun ya da kendinle çelişiyorsun. Eski hesap koşulsuz şartsız doğru söylemiyor elbette, böyle bir şey iddia etmedim fakat yaklaşık 5 senedir burada onlarca insanla ticaret yapmış ve bu noktada senin başlığın harici bir itham görmediğimiz birine 1 günlük hesap sahibi birinden daha fazla güven ile bakmamız sence anormal midir?

Yukarı Alt